Kiedy do psychoterapeuty
"Nie szukaj zdrowia psychicznego, szukaj rozwoju, a znajdziesz jedno i drugie." Kazimierz Dąbrowski
Zaczynamy poszukiwać dla siebie pomocy gdy z jakiegoś powodu przeżywamy cierpienie a sami czujemy się wobec niego bezradni. Czasem szukamy pomocy dla kogoś bliskiego. Chcemy lepiej zrozumieć i umieć pomóc w doświadczanych trudnościach.
Bez względu na to z jakiego powodu poszukujecie Państwo pomocy warto byście w wielości ofert na rynku wybrali dla siebie najbardziej odpowiednią i doświadczyli poprawy jakości życia. Nie oznacza to, że oczekuje, iż wybiorą Państwo właśnie moją ofertę ale szczególną troskę budzi we mnie sytuacja gdy chodzi o ukazanie jakże ważnej a zarazem delikatnej sfery - osobistych problemów, traum, urazów, strat, emocji, uczuć, historii życiowej, marzeń, myśli i wartości
dlatego warto znaleźć specjalistę który, będzie umiał się poruszać po Państwa świecie z odpowiednią empatią, szacunkiem i wiedzą. Jest wiele profesji związanych ze zdrowiem psychicznym i pomocą psychologiczną. Jednak poszukiwanie pomocy przez osobę w trudnej sytuacji życiowej jest często skomplikowanym zadaniem i bardzo łatwo jest wówczas pogubić się w gąszczu procedur, instytucji, koncepcji i tytułów naukowych. Kto jest kim, gdzie udać się z konkretnym problemem, gdzie można otrzymać adekwatną pomoc? Pomimo tego, że świadomość społeczna rośnie, wciąż zdarza się, że mylnie uważamy, iż psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to trzy zamienne określenia tego samego specjalisty. Każdy z tych terminów opisuje jednak odrębne zawody choć ich wspólną częścią jest niesienie pomocy osobom cierpiącym.
Psycholog to osoba, która ukończyła wyższe studia magisterskie na kierunku psychologia, na jednej z aprobowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelni. Jest to osoba przygotowana do przeprowadzania specjalistycznych testów, diagnozowania oraz udzielania szeroko rozumianej pomocy psychologicznej np. psychoprofilaktyka, poradnictwo, doradztwo, orzecznictwo, interwencja kryzysowa itp.
Psychiatra to lekarz po ukończonych ogólnych studiach medycznych i w trakcie lub po ukończeniu specjalizacji z psychiatrii. Lekarz w odróżnieniu od psychologa i psychoterapeuty ma uprawnienia do prowadzenia farmakoterapii tj. wykorzystania leków w procesie leczenia, wystawiania zwolnień czy skierowań np. do szpitala. Farmakoterapia bywa czasem niezbędnym uzupełnieniem psychoterapii.
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia wyższe magisterskie lub medyczne (są to zatem psycholodzy, psychiatrzy, pedagodzy lub absolwenci innych kierunków) oraz przeszła specjalistyczne podyplomowe szkolenie z zakresu psychoterapii (zwykle 4 - 6 letnie, obejmujące teorię, metodologię, praktykę kliniczną, superwizję oraz terapię własną).