O psychoterapii
"Najistotniejszym celem psychoterapii jest wzrost, dojrzewanie i wewnętrzna niezależność pacjenta, jego wolność od nadmiarowego lęku i napięcia, postępująca zdolność do kształtowania stałych, trwałych i bliskich relacji z innymi oraz zdolność do przyjmowania i dawania dojrzałej miłości." Frida Fromm - Reichmann
Psychoterapia jest sposobem leczenia zaburzeń i problemów natury emocjonalnej, którego głównymi narzędziami jest rozmowa i relacja między psychoterapeutą a pacjentem. Jest to z jednej strony dziedzina wiedzy empirycznej, sięgająca w swych początkach do psychologii, filozofii i medycyny a z drugiej jest praktyką i działaniem, w którym narzędziem jest sam terapeuta wraz ze swą wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem zawodowym i osobistym oraz tym, jakim jest człowiekiem.
Psychoterapia to nauka i sztuka zarazem. Daje możliwość spojrzenia na coś w nowy sposób, szansę nauczenia się doświadczania siebie i rzeczywistości bardziej korzystnie, tworzy okazję do odkrywania swojej wolności i wzięcia odpowiedzialności za własne życie. Jest sposobem na rozwój osobisty i poprawę jakości życia. Gabinet terapeutyczny to miejsce gdzie możemy przyjrzeć się temu co nas boli, niepokoi, zastanawia czy przeszkadza w codzienności.
W gabinecie możemy o tym bólu/niepokoju etc., opowiedzieć, zastanowić się skąd się wziął , jaki jest jego wpływ na nasze życie, co chcemy zrobić dalej i ewentualnie podjąć próby nowego sposobu działania.
Zachęcam i zapraszam do skorzystania z konsultacji i psychoterapii pary oraz osoby dorosłe, które:
- doświadczają obniżonego nastroju, lęków, poczucia zagubienia i bezradności, chronicznego smutku, dręczących myśli
- mają kłopoty ze snem, czują się przeciążenie stresem
- przeżywają kłopoty w relacjach,
- doświadczają poczucia pustki, wyobcowania, braku sensu i ciągłego zmęczenia
- czują się bezwartościowe, nierozumiane, gorsze
- znalazły się w trudnej sytuacji życiowej np. utraty kogoś bliskiego, rozstania, żałoby, samotnego rodzicielstwa
- cierpią z powodu dolegliwości somatycznych nie mających potwierdzenia w diagnozach medycznych
- przeżywają trudności w związku
- czują się bezradne w relacjach z dziećmi
- chciałyby lepiej poznać i rozumieć samych siebie
- poszukują sposobów i możliwości zmiany na lepsze